Aptos High School  Logo
Directories Administration School Leadership Counselors Staff Teachers
Office Attendance Bus Routes Daily Bulletin Facilities Use Calendar Parking Performing Arts Center Registrar Student Services Teachers Reserve I-207
Main Calendars Facilities & PAC Calendars
Guidance College/Career Scholarships
Wellness Health Office PVPSA School Psychologist Social Emotional Services
Aptos High Library Donations Events MLA Format and Citing Online Resources Research Student Skills Newspaper Subscriptions Plagiarism
Students Activities Alumni Athletics Clubs Community Service Policies Seniors Testing Walk/Bike To School Yearbook
Parents Ayuda Para Padres Basics For Parents Booster Club Parent Education Series Parent Nights School Site Council Volunteers
Jewel Of The Central Coast CA Distinguished School Non-Discrimination Policy School Profile Schoolwide Goals Athletic Championships Dance & Cheer Teams Disc Golf Course Applied Art Galleries Fine Art Galleries Flash Mobs Music Theatre Arts Robotics ROP Galleries School Newspaper Archive Seal of Biliteracy Triathlon W.A.T.C.H. Downloadable Promotions

Alumni

Sports Hall Of Fame

Class of 2002

Ellen Bugalski
1982

Trent Dilfer
1990

Bryan Holt
1984 

Sara Street
1979

Ray Tanimoto
Coach

Kevin Walters
1978 

Bill Warmerdam
Coach

 

 

 

Class of 2003

Leslie Bugalski
1978

Ernie Cooper
1980

Rick Downey
1975

Noah Hall
1995

Shannon Hocom
1984

Chaska Potter

Jim Triplett
Coach

   

 

Class of 2004

 Greg Bailey
1983

Boys Basketball Team
1985-86

Gay Finch
Coach

Mike Gruber
1970

Army Huyck
1976

Jessica Johnson
1986

Mark Ruelas
1990

Nicole Silvia
1955

 

 

Class of 2005

Mike Allshouse
1992

Karen Cantoni
1983

Football Team
1978

Steve Glaum
1973

Norm Hager
Coach

Jeff Jones
1986

Tegan Lynch
1995

Karen Stakkestad
1979

 

 

Class of 2006

Andrea Bruno
1980

Lisa Crouch
1993

Mark Fairchilds
1981

Dan Gruber
1973

Warren Holt
1986

Gary Passinisi

Samantha Schacher
1998

Stu Walters
1977

 

 

Class of 2007

Yousseff Abed
1978

Girls Basketball
1982-1983

Spam Kennedy
1982

Allison lovel
1994

Mark Nipp
1975

Coresta Salas
1999

Sep Wolf
1993

Karen Ziglar
Coach

 

 

Class of 2009

Mark Dorfman
Coach

Marlene Henderson
1987

Ali Hinga
2000

Mathew King
1982

Jim Mikaelsen
Coach

Mark Ramos
1980

Brannon Schell
1996

Anne-Elyse Smith
1998

Kjell Stakkestad
1973

Carlos Torres
2000

   

 

Class of 2010

Gina Casares
1993

Girls Volleyball Team
1992

Doug Glaum
1981

Natasha Gordon
1999

Tyler LaTorre
2001

Gavino Mosqueda
1992

Char Rocha
1983

Bobby Salazar
Honorary

Bill Sendell
1986

 

Class of 2011

Tim Gruber
1978

Briana Hinga
2002

Brett Hinga
2002

Craig Holt
1988

Erin Loftin
2001

Paul Ramos
1988

Sierra Richmond
199

Jessica Stafford
1999

Jamie Townsend
Coach

Kenny Woods
1986

   

 

Class of 2013

Boys Basketball Team
1972-73

Jacob Evans
2004

Kayse Hagins
1992

John Kaitz
1993

Kirsten Loftin
2003

Frank Lynch
Coach

Jamie McCabe
2004

Peter Mel
1987

 

 

Class of 2014

Greg Henning
1972

 

Jim Corbeau

1982

Angela Anderson

1997

Jason Horner

1998

Stephie Ziglar

2002

Robert Oberst

2003

Claire Linney

2005

Bill Garrison

Coach

2003 Football Team

SCCAL & CCS champions

 

Class of 2016

Tim Pedemonte
1982

Scott Ramsey
1980

Tyler Fox
2000 

Cody Townsend
2001

Cristin Murphy

2003

Eddie Olsen
2005

Kiersten Sambrailo

2007

Stephanie LeFever

2007

Bob Wallace

 

Honorary Members

Paul Bailey
1970

Jim LaTorre

Bob Williams
1971